Fire Squad Tip, Techniki

Wsparcie poszkodowanego podczas wypadku


W trakcie wypadku drogowego, niezwykle ważnym aspektem jest wsparcie psychiczne osoby poszkodowanej. Prawdopodobnie jest to jeden z najgorszych dni w życiu tej osoby, a strażacy będący na miejscu zdarzenia powinni jak najbardziej przyczynić się do tego, aby zniwelować późniejsze negatywne skutki stresu pourazowego. Wsparcie psychiczne nie powinni opierać się jedynie na zebraniu wywiadu, ale również na rozmowie z poszkodowanym i tłumaczeniu krok po kroku, jakie czynności będą wykonywali pozostali strażacy. Dzięki temu poszkodowany nie zostanie zaskoczony dźwiękiem wybijanych szyb, trzeszczącej blachy czy hałasem wytwarzanym przez narzędzia. Po prostu pomyślmy, jak my byśmy chcieli zostać potraktowani podczas wypadku… Oprócz rozmowy, można zapewnić również pewien komfort poszkodowanym. Osoba znajdująca się w pojeździe, który leży na boku, wisi na pasach bezpieczeństwa, które uciskają newralgiczne narządy wewnętrzne, a poza tym wywołują dyskomfort. A sami bardzo dobrze wiemy, że niekiedy wykonywanie dostępu trwa długo…

W jaki sposób możemy to zrobić?

Wycinamy połowę przedniej szyby, a następnie wsuwamy w otwór deskę ortopedyczną, która oprze się na krawędzi dolnego fotela. Dzięki temu wykonana zostanie podpora, na której oprze się ciało wiszącej osoby zmniejszając nacisk na narządy. Jak ilustruje poniższe zdjęcie, deska umieszczona w taki sposób, pozwala na utrzymanie dorosłego mężczyzny.

Użycie deski w taki sposób nie sugeruję ewakuacji osoby na tej desce. Jest to szybkie działanie, które ma za zadanie zmniejszenia bólu u osoby wiszącej w pasach już od pewnego czasu. Trzeba rozważyć czy szybszy będzie dostęp poprzez wycięcie przedniej szyby czy może od tyłu poprzez klapę bagażnika – w takiej sytuacji znacząco mogą przeszkadzać bagaże, tylne fotele czy też inni poszkodowani. W trakcie, gdy osoba jest oparta na desce, wykonuje się dostęp do tej osoby wg. założenia.

No dobra, a co jeśli nie ma przedniej szyby? O co oprzeć dechę? Na to też jest sposób – użycie taśmy alpinistycznej i karabinka. Taki zestaw zaczepia się o słupek i dalej skutecznie można podeprzeć poszkodowanego. Ba! Gdy wycięty został kawałek dachu (wzdłuż podłużnic) równie skutecznie możemy używać tego „zestawu”. Miejsca jest na tyle dużo, że można zająć się poszkodowanym zarówno na dole, jak i na górze.

A co jeśli wszystkie deski są zajęte? Albo nie ma o co jej oprzeć? Czy możemy coś zrobić? Oczywiście, że tak! Do tego możemy wykorzystać najbardziej strażacką rzecz – wąż.

Wąż należy przepleść pod osobą poszkodowaną, tak aby wykonać swego rodzaju uprząż. Najlepiej do tego nada się W75, a W110 to już w ogóle byłby luksus 🙂 Odcinek można przymocować do kół pojazdu, bądź o stały element samochodu (od strony podwozia), wykonując zwykły węzeł.

Macie jeszcze jakieś pomysły na „ulżenie” poszkodowanym podczas zdarzeń drogowych?

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

0 Comments on Wsparcie poszkodowanego podczas wypadku

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *