Fire Squad Tip, Techniki

Podnoszenie kolumny kierownicy vol.1


Najczęściej podczas wypadków drogowych, nogi kierowcy oraz pasażera zostają zakleszczone przez deskę rozdzielczą lub kolumnę kierownicy. W poniższym wpisie wytłumaczymy, jak unieść kolumnę kierownicy przy użyciu rozpieracza ramieniowego, drewnianej belki o długości ok. 1m i łańcucha. Niezbędny podczas podnoszenia kolumny jest dostęp przez drzwi, który pozwoli nam ocenić obrażenia oraz znacznie ułatwi dostęp do nóg kierowcy.

W przedniej szybie wycinamy otwór wielkości połowy szyby po stronie kierowcy.

Nad otworem umieszcza się belkę zapierając ją o krawędź dachu. W przypadku osłabionej konstrukcji dachu, zacznie się on zapadać, w związku z czym belkę należy przełożyć na łączenie dachu ze słupkiem A. W momencie, gdy podczas wykonywania wcześniejszych technik, został usunięty słupek C (przyp. słupek między drzwiami przednimi, a tylnymi) wolną przestrzeń należy wyprzeć cylindrem rozpierającym. Dzięki zastosowaniu tej metody dach nie zacznie się uginać.

Na belce umieszczamy rozpieracz ramieniowy, natomiast wokół kolumny kierownicy nakładamy pętle z łańcucha, która zostaje zaczepiona o górną końcówkę rozpieracza.

 

 

 

W takcie wykonywania tej techniki bardzo ważne, a zarazem niezbędne3 zasady:

  1. Łańcuch musi być usytuowany pionowo w stosunku do kolumny kierownicy,
    a punkt przyłożenia rozpieracza centralnie nad miejscem, w którym łańcuch ciągnie kolumnę.
  2. Do belki dotykają tylko końcówki robocze rozpieracza.
  3. Zabronione jest generowanie sił na uchwyty narzędzia. Nie mogą one opierać się o belkę!

Technika ta jest bardzo szybka i nie wymaga zbyt dużej ingerencji w konstrukcje pojazdu. Sprawdza się zarówno przy starych, jak i nowych konstrukcjach pojazdów. Jest ona również znacznie bezpieczniejsza, niż stosowana dawniej technika z użyciem rozpieracza ramieniowego, który leżąc na masce był złączony z kolumną kierownicy i elementami podwozia łańcuchami, a następnie ciągnięto kolumnę kierownicy poprzez zamykanie ramiona rozpieracza.

Tagi: , , ,

0 Comments on Podnoszenie kolumny kierownicy vol.1

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *