Fire Squad Tip, Techniki

Pole sprzętowe


W celu usprawnienia oraz uporządkowania działań na miejscu akcji zaleca się stosowanie pola sprzętowego. Jest to wyznaczony obszar na terenie działań, poprzez specjalną matę bądź plandekę, na którym kompletuje się niezbędny sprzęt do wykonania danego założenia. Pole sprzętowe usprawnia działanie zespołu podczas zdarzenia. Sprzęt będący na polu sprzętowym znajduje się w odległości około 5-10m od rozbitego pojazdu. Jest to odległość umowna, która powinna być dostosowana do danych działań oraz uwarunkowana np. długością węży hydraulicznych. Zapobiega to ciągłemu udawaniu się do pojazdu strażackiego celem zabrania sprzętu, a także zabezpiecza sprzęt przed zbędnym zabrudzeniem się.

Na polu sprzętowym powinien znaleźć się sprzęt niezbędny przy danym zdarzeniu. Oczywiste jest, iż przy pojeździe na boku bądź na dachu, w pierwszej kolejności użyjemy np. podpór do stabilizacji, które jako pierwsze powinny znaleźć się przy pojeździe. Także zależnie od rodzaju zdarzenia, pole sprzętowe będzie się różniło.

W pierwszej fazie działań na wyznaczonym miejscu powinny znaleźć się elementy stabilizacji pojazdu, zestaw do zarządzania szkłem (ang. Glass Management), osłona na poduszkę gazową oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe w postaci gaśnicy. Często podczas działań spotykam się, że przy kolizji rozwijana jest linia szybkiego natarcia. Zdarza się również, że jeden z ratowników w aparacie ochrony dróg oddechowych, czeka z przygotowaną linią gaśniczą na pożar do którego raczej nie dojdzie. Bardzo rzadko zdarza się, aby pożar wybuchł podczas działań straży pożarnej. Zazwyczaj samochód zaczyna się palić jeszcze przed dojazdem pierwszego zastępu. W związku z tym sugeruje się użycie gaśnicy, która w pierwszej fazie pożaru zgasi ogień w zarodku i nie będzie potrzeby angażowania dwóch ratowników (kierowcy do włączenia przystawki i obsługi autopompy oraz ratownika do gaszenia). Zdjęcie pochodzi z fanpage’a paryskich strażaków

Następnie na pole sprzętowe powinien zostać przyniesiony Hooligan, bądź inny sprzęt burzący, który pomoże w wykonaniu szczeliny, a także narzędzia hydrauliczne wraz z pompą i wężami. W sytuacji, gdy pompy hydraulicznej nie można wyjąć z pojazdu, na macie należy umieścić podłączone wcześniej narzędzia.

Często zaniedbywanym narzędziem w rękach strażaka jest miotła. Po zderzeniu, na drodze znajduje się dużo szkła oraz elementów pojazdów, które mogą spowodować „ślizganie się” stabilizacji, co będzie skutkowało nieefektywnym ustabilizowaniem pojazdu, a także ewentualnym skaleczeniem strażaków pracujących na kolanach. Dobrym nawykiem jest zamiatanie zbitego przez strażaków, bądź podczas zderzenia, szkła pod rozbity samochód. Jako ostatni na pole sprzętowe powinien trafić sprzęt pomocniczy, jak wsporniki progowe, piła szablasta czy osłony na ostre krawędzie .

Dla zgranego, ćwiczącego ze sobą zespołu, stworzenie pola sprzętowego nie trwa więcej niż 2 minuty. Przeznaczenie tego czasu, podczas gdy inni członkowie zastępu robią rozpoznanie, bądź wykonują inne czynności, skutkuje późniejszym porządkiem na miejscu zdarzenia oraz brakiem potrzeby ciągłego chodzenia do wozu po sprzęt.

 

0 Comments on Pole sprzętowe

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *