Fire Squad Tip

Techniczny RescueBag


Niezbędnik strażaka podczas zdarzeń drogowych!

Podczas zdarzeń na drogach niezbędnym sprzętem w większości przypadków jest sprzęt hydrauliczny. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że dobrze przeprowadzona akcja nie obejdzie się bez tego drobniejszego sprzętu, który niektórym wydaje się zbędny.
O czym mowa? O sprzęcie pomocniczym, który niektórzy strażacy noszą w zasobnikach przy udach, inni trzymają go w skrzynkach na samochodzie, a jeszcze inni myślą o jego skompletowaniu. W poniższym artykule opowiemy kilka słów na temat sprzętu, którego używamy my.

Pierwsze i najważniejsze – ZABEZPIECZENIE RATOWNIKA

Rzecz oczywista, czyli ubranie specjalne wraz z hełmem. Większość strażaków tak działa i dają radę, to dlaczego miałbym coś zmieniać? Otóż po to, aby zwiększyć swój komfort i ergonomie pracy. Rękawice do ratownictwa technicznego dają o wiele lepszą chwytność, czucie i swobodę pracy, a także większe bezpieczeństwo i lepszą widoczność dłoni w obrębie pracy narzędziami. Oprócz nich polecamy każdemu strażakowi osobne okulary ochronne. Zawsze można użyć przyłbicy, albo okularów zamontowanych w hełmie, natomiast jak dobrze wiecie, bardzo szybko parują i są niedopasowane… Osobne okulary są bardzo dobrze dopasowane, co nie powoduje wpadania drobinek szkła. Ponadto rzadko kiedy parują, a ich zdjęcie nie wiążę się ze zdejmowaniem hełmu.

Maseczki przeciwpyłowe – można zapytać po co takie maseczki przy wypadku. Otóż chronią przede wszystkim przed bardzo niebezpiecznym, rakotwórczym pyłem szklanym.  Podczas cięcia szyb klejonych, w powietrzu unosi się chmura drobnego pyłu szklanego, który może spowodować podrażnienie zarówno oczu, jak i dróg oddechowych. Po dłuższej ekspozycji na ten pył, stwarza on niebezpieczeństwo wystąpienia nowotworu, poprzez negatywny wpływ na układ oddechowy.

Jeśli już jesteśmy przy usuwaniu szyb, to zajmijmy się zarządzaniem szkłem tzw. Glass Management. O ile już podczas samego zderzenia nie zostały zbite wszystkie szyby, to powinniśmy je usunąć, aby nie stwarzały zagrożenia zarówno dla nas (ratowników), jak i osób poszkodowanych. 

Proponujemy stworzenie zestawu do usuwania szyb, w którego skład będzie wchodził poniższy sprzęt:

 

  • Piła do szyb (można również używać piły elektrycznej o ile jest na wyposażeniu danej jednostki)
  • Oklejarka z taśmą
  • Zabezpieczenie ratownika – okulary + maseczka
  • Zbijak do szyb

 

Jeśli chodzi o zbijaki do szyb to mamy wiele rodzajów. Według nas, najlepszym rodzajem są zbijaki sprężynowe. Przy użyciu np. zbijaka w młotku, istnieje ryzyko, że ręka wpadnie nam przez szybę, wepchniemy szkło do środka i stworzymy ryzyko skaleczenia zarówno siebie, jak i poszkodowanych. Ponadto, zazwyczaj zbijaki sprężynowe, mają wbudowany w sobie nóż do cięcia pasów, co znacząco ułatwia nam pracę przy pojeździe.

 

UWAGA! Zbitego szkła NIE WOLNO usuwać ręką w rękawicy! Należy do tego celu użyć innego narzędzia, osłony na ostre krawędzie, bądź elementów wyposażenia pojazdu, np. dywanik. Dlaczego? Przenosimy w ten sposób drobinki szkła i pył szklany. Następnie takim rękawicami dotykamy poszkodowanego, albo przecieramy się po czole…

Szyb nie wolno wybijać przy użyciu Holligana, sprzętu burzącego, bądź samymi narzędziami hydraulicznymi! Dlaczego? Po uderzeniu takim narzędziem wpada ono wraz ze szkłem do wnętrza pojazdu. Można w ten sposób zranić będącą wewnątrz osobę poszkodowaną. Ponadto proponujemy strażakom, aby wcielili się w rolę pozorantów i usiedli jako poszkodowany w pojeździe. Huk, który towarzyszy wybiciu szyby Hooliganem jest naprawdę głośny. Prowadzi to do braku komfortu u poszkodowanego, a także może spowodować urazy wtórne, gdy przytomny poszkodowany wystraszy się hałasu.

Kolejnym niezbędnym i najczęściej używanym narzędziem jest chwytak do zapinek tapicerskich.

Podczas rozpoznania należy określić, w którym miejscu znajdują się na przykład gazowe napinacze pasów – aby to zrobić, należy zerwać podsufitkę, bądź plastiki. Innym zastosowaniem jest zrywanie gumowych uszczelek, aby narzędzia hydrauliczne się nie ślizgały. Przy jego pomocy możemy również odczepić siłowniki teleskopowe, aby mieć kontrolę nad klapą bagażnika.

Przy wspomnianym rozpoznaniu niezbędnym narzędziem mogą okazać się markery. Czy to specjalne do pisania po karoserii, czy zwykłe permanentne – spisują się idealnie przy oznaczaniu wzmocnień, miejsc cięcia/rozpierania, miejsc usytuowania biernych zabezpieczeń pojazdu (generatory i zbiorniki gazu, poduszki gazowe, itd.). Zwykłych markerów można również używać podczas segregacji poszkodowanych czy opisywania ich parametrów życiowych.

Przejdźmy do sprzętu niezbędnego przy wykonywaniu dostępu. Aby wykonać szczeliny (w których w późniejszym czasie umieści się końcówki robocze narzędzi hydraulicznych) możemy użyć wspomnianego chwytaka do zapinek tapicerskich, jak również Hooligana, który niekiedy będzie wspierany klinem.

Po usunięciu pewnych elementów pojazdu, jak drzwi czy klapa bagażnika, zostają nam różne przewody, które możemy uciąć przy użyciu kombinerek, szczypców.

W trakcie wykonywania pewnych technik, jak np. tunelowanie czy wykonanie dostępu do nóg przez podłogę, na drodze może nam stanąć zwykła wykładzina, która bez tego narzędzia jest wbrew pozorom znaczącym utrudnieniem. A mowa jest o nożu. Zwykły nóż tapicerski, jest do kupienia w sklepie za kilka złotych, jednak proponujemy noże metalowe, które są bardziej wytrzymałe i choć trochę „strażakoodporne” 🙂 

 

 

Podczas zdarzeń, gdy pojazd znajduje się w nienaturalnej pozycji, niekiedy jest potrzeba przytrzymania drzwi lub pracy narzędziami w niewygodnych pozycjach. Do takich działań idealne są taśmy alpinistyczne wraz z karabinkami, jak również specjalne linki na bloczkach (stosowane są zazwyczaj w zabezpieczaniu towaru podczas transportu).

 

Niezbędne przy działaniach na drodze okażą się również klucze 10 i 13, natomiast sugerujemy, abyście nie rzucali się od razu do odłączania napięcia w pojazdach. Czemu? Wpadnij do nas na szkolenie to opowiemy o tym i pokażemy kilka innych tricków, jak użycie miękkiej piłeczki czy wszechstronne wykorzystanie pasów transportowych.

 

 

Podczas zdarzeń warto również używać wyposażenia pojazdu. Trzeba ruszyć głową i zacząć kombinować 😉 Przykład? Pasy bezpieczeństwa mogą pomóc w odciągnięciu pedałów, a dywaniki, bądź ubrania posłużą do wypchnięcia szyb na zewnątrz pojazdu.

Warto zaznaczyć, że podane powyżej przykłady są naszym własnym ”widzi mi się”, które zostało wypracowane podczas wieeelu godzin spędzonych na ćwiczeniach, szkoleniach i akcjach. Każdy może swój podręczny sprzęt spersonalizować według potrzeb, a my z chęcią rozwiniemy nasz artykuł dopisując kilka pozycji do powyższego  niezbędnika 🙂 Jakieś pomysły? 😉

W artykule „Co najmniej 30 propozycji na dodatkowe wyposażenie strażaka” na http://drogaratownika.pl/co-najmniej-30-propozycji-na-dodatkowe-wyposazenie-strazaka  możecie przeczytać o wyposażeniu, które wspomoże ratowników również podczas działań na drogach, jak również w trakcie innych akcji ratowniczo-gaśniczych.

 

0 Comments on Techniczny RescueBag

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *